Toen Arnold mij belde, hoorde ik meteen hoe ontdaan hij was. Hij woont al sinds 2010 in een bovenhuis. Jarenlang zorgde hij voor zijn zieke verhuurder, terwijl de familie van de verhuurder nooit langskwam. Na het overlijden van de verhuurder kreeg Arnold ineens een telefoontje van een familielid: hij moest binnen twee maanden het huis uit.
Geen gesprek, geen uitleg. Gewoon eruit. Dat kwam hard aan.
Waarom Arnold zijn woning dreigde te verliezen
Arnold huurt zijn woning al lange tijd. Tijdens de ziekte van de verhuurder spraken zij onderling af dat Arnold geen huur hoefde te betalen, omdat hij dagelijks hielp met zorg en ondersteuning. Na het overlijden nam een familielid het beheer over. Deze nieuwe verhuurder zei dat Arnold weg moest, omdat hij een huurachterstand zou hebben. Dat Arnold in overleg met de vorige verhuurder niet betaalde, wilde hij niet erkennen.
Toen Arnold dat telefoontje kreeg, schrok hij enorm. Hij woont er al zo lang en had nooit verwacht dat iemand hem zo zou behandelen. Hij belde ons om te vragen of dit zomaar mag.
Wat zegt de wet over zo’n situatie?
Veel mensen weten het niet maar een huurcontract stopt niet automatisch als een verhuurder overlijdt. De nieuwe eigenaar (vaak erfgename) moet de bestaande huurder en het lopende huurcontract overnemen. Dat geldt ook voor een contract voor onbepaalde tijd, zoals Arnold heeft.
Een verhuurder mag een huurder alleen laten vertrekken als daar een wettelijke reden voor bestaat, zoals:
- een echte huurachterstand
- dringend eigen gebruik van de woning
- andere zwaarwegende redenen
Maar zelfs dan moet de verhuurder altijd eerst naar de rechter. Een huurder zomaar uit huis zetten mag nooit.
Het gesprek dat voor rust zorgde
Tijdens mijn gesprek met Arnold werd één ding snel duidelijk: de mondelinge afspraak over het niet hoeven betalen van huur was nooit vastgelegd. Dat is iets wat ik vaker zie gebeuren. Je handelt in goed vertrouwen, helemaal als je iemand helpt die ziek is. Maar zonder papier is het later moeilijk te bewijzen.
Het belangrijkste moment in ons gesprek was toen Arnold vroeg of hij écht zomaar uit huis gezet kon worden. Toen ik kon uitleggen dat dit niet zomaar mag, merkte ik dat er rust kwam. Wel was het nodig dat een advocaat met hem meekijkt, omdat de discussie over de huurbetaling gevoelig ligt. Arnold stond hier direct voor open en ik heb hem doorverwezen naar een gespecialiseerde advocaat uit ons netwerk.
Wat kun je doen als je in dezelfde situatie zit?
Mijn belangrijkste advies is: blijf er niet alleen mee rondlopen. Door je verhaal te delen en op tijd advies te vragen, krijg je sneller duidelijkheid over je positie. Dat geeft rust en zorgt ervoor dat je sterker staat.
De eerste stap? Gewoon even bellen.
Twijfel je over je rechten als huurder, of maak je je zorgen over een brief of telefoontje van de verhuurder? Neem dan contact met ons op. We luisteren naar je situatie en denken met je mee over wat in jouw geval verstandig is. Als dat nodig is, brengen we je vrijblijvend in contact met een gespecialiseerde advocaat.
Bel ons op 088-6002807 (gebruikelijke belkosten) of vul het contactformulier in. Wij helpen je graag verder.